Přehled povodňové pomoci
Dobrý den, na těchto stránkách najdete přehled dotací, úvěrů, úlev, a další pomoci, kterou v souvislosti s následky letošních povodní můžete čerpat.
Tyto informace vycházejí také z nedávno schváleného povodňového zákona a webů vybraných ministerstev, které programy pomoci poskytují.
Aby se vám zde lépe orientovalo, můžete využít rozklikávací obsah níže.
Tento web je členěn na 3 pasáže, tedy pomoc pro:
1) občany
2) podnikatele
3) obce.
U každého titulu je napsaný odkaz na organizaci, která jej spravuje, včetně dalších informací i kontaktů. S dotazy a podněty mě případně můžete kontaktovat na email senator@standabalik.cz nebo telefon 775 570 804 .
Pomoc domácnostem od Ministerstva životního prostředí
Pomoci od Ministerstva práce a sociálních věcí
Pomoc domácnostem od Ministerstva pro místní rozvoj (ŽIVEL 3)
Program povodeň 2024 od Ministerstva práce a sociálních věcí
Programy Národní rozvojové banky formou úvěrů a záruk
Bezúročný úvěr POVODEŇ s možným odpuštěním splátek
Program záruk ZÁRUKA POVODEŇ k úvěrům od komerčních bank
Úlevy od České správy sociálního zabezpečení
Pro obce, svazky, příspěvkové organizace, školy i další instituce z veřejného sektoru
Dotační a úvěrové programy z Ministerstva pro místní rozvoj
ŽIVEL 1 – Dotační program na obnovu majetku samospráv v regionech, kde byl vyhlášený stav nebezpečí
Změny v zadávání a realizaci veřejných zakázek v souvislosti s povodněmi
Obnova stavby nebo terénní úpravy zničené nebo poškozené mimořádnou událostí
Program NPŽP poskytuje finance na:
Je na to třeba vypsat žádost. Ta se podává od 9. října 2024 do 31. ledna 2025.
Průměrná částka na domácnost vychází na zhruba 40 tisíc korun.
Mohou žádat všichni občané na území Olomouckého, Moravskoslezského kraje a ORP Frýdlant
Odkaz
https://www.narodniprogramzp.cz/nabidka-dotaci/detail-vyzvy/?id=141
Jednorázová, nevratná pomoc na základní potřeby a první pomoc při odstranění škod (například na vysoušeče, účty za elektřinu a podobně).
Až do výše až 72 900 korun za domácnost. Suma se také při vážných událostech může zvýšit.
Oběti záplav v hmotné nouzi mohou dostat mimořádnou dávku na úhradu dočasného náhradního ubytování. Pobírat ji budou moci ti, jejichž bydlení je neobyvatelné a musí se opravit nebo zbourat. Získat ji mohou do skončení oprav či získání nového bytu, nejpozději do konce příštího roku. Úřad práce by na měsíc měl poskytnout jedné osobě do 15 000 korun, dvěma lidem do 18 000, třem do 21 000 a čtyřem a více pak do 24 000 korun. Nutné bude doložit doklad o nouzovém ubytování a náklady i jiné náležitosti.
Žádost mohou podávat všichni občané zasažení povodněmi, buď osobně na Úřadu práce / prostřednictvím jejich mobilních týmů nebo online.
Více v odkazu
https://www.uradprace.cz/mimoradna-okamzita-pomoc-povodne
S touto pomocí také poradí na jakékoliv pobočce úřadu práce nebo na Call centrum ÚP ČR bezplatné linky 800 77 99 00, písemně či prostřednictvím e-mailu: callcentrum@uradprace.cz.
Ošetřovné se běžně vyplácí z nemocenského pojištění na děti do deseti let po devět dnů, samoživitelkám a samoživitelům až 16 dnů. Pečující pobírá 60 procent svého redukovaného výdělku.
Povodňové ošetřovné ale bude sociální správa rodičům posílat po celou, tedy od 13. září případně do 31. března 2025.
Pečující se tak doma mohou s potomkem vystřídat, a to i vícekrát. Nebude třeba dokládat potvrzení o uzavření školy, stačit bude prohlášení.
Prodloužené ošetřovné bude také pro ty, kteří se starají o blízké s příspěvkem na péči z uzavřených zatopených stacionářů. Stejná pravidla jsou i pro lidi ve státních službách při udělení služebního volna. Ošetřovné budou moci dostávat i dohodáři, pokud alespoň tři měsíce před zavřením školy či zařízení platili nemocenské odvody, a po zásahu Sněmovny i živnostníci s nemocenským pojištěním.
Žádost v odkazu, případně na pobočkách České správy sociálního zabezpečení
https://eportal.cssz.cz/web/portal/-/tiskopisy/zoppd
Právě připravovaný program ŽIVEL 3 bude dotace a výhodné úvěry na obnovu bytů v rodinných a bytových domech, konkrétně pak opravu obydlí poškozeného povodněmi, související demolice nebo výstavbu nového bydlení.
Žádat budou moci fyzické osoby a společenství vlastníků jednotek.
V případě zvýhodněných úvěrů se předpokládá možnost čerpat finanční prostředky až do výše 100 procent způsobilých nákladů.
Pozn. Také tato výzva bude navazovat na schválení Strategie obnovy vládou.
Program je v přípravě, více informací postupně i v odkaze
https://crr.gov.cz/narodni-dotace/zivel-3/
Povodněmi či záplavami postižené fyzické a právnické osoby jsou osvobozeny od správních poplatků souvisejících s úkony v daňovém řízení.
O dary poskytnuté na účely vymezené zákonem, které zahrnují, mimo jiné, též účely ekologické, zdravotnické, humanitární a charitativní, na ochranu zvířat či jejich zdraví, lze snížit základ daně z příjmů fyzických i právnických osob. Připomínáme, že bude možné odečíst dary až do výše 30 % základu daně.
Finanční a jiné dary přijaté v souvislosti s živelní pohromou jsou osvobozeny od daně z příjmů fyzických i právnických osob. To platí nejen pro dary přijaté z veřejných sbírek, ale i přímo od fyzických a právnických osob nebo například prostřednictvím zaměstnavatele. - § 4a písm. k) a § 19b odst. 2 písm. c) zákona o daních z příjmů.
Obce a města postižené živelní pohromou mohou dle § 17a zákona o dani z nemovitých věcí vydáním obecně závazné vyhlášky (plošné osvobození) nebo opatření obecné povahy (osvobození konkrétních nemovitých věcí) osvobodit od daně z nemovitých věcí pozemky, zdanitelné stavby a zdanitelné jednotky dotčené živelní pohromou, nacházející se na jejich území. Pozemky, zdanitelné stavby a zdanitelné jednotky lze osvobodit (nebo částečně osvobodit) nejdéle na dobu 5 let. Obecně závaznou vyhlášku nebo opatření obecné povahy postačí vydat tak, aby nabylo účinnosti do 31. března 2025.
Více také v sekci Úlevy od Finanční správy v sekci pro podnikatele, řada opatření platí i pro fyzické osoby.
Náhrady mezd pro zaměstnavatele, buď kvůli problémům s dostupností pracovníků, nebo třeba dodavatelským řetězcem.
Možno čerpat příspěvky až do výše 50 procent mzdových nákladů, nejvýše však 18 400 korun na jednoho pracovníka.
Žádosti se podávají na Úřadech práce.
Více v odkazu
https://www.mpsv.cz/program-povoden-2024-informace-pro-zamestnavatele
Národní rozvojová banka (NRB) společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem financí poskytuje dva programy pro podnikatele zasažené povodněmi. NRB poskytne malým a středním podnikatelům v zatopených lokalitách zvýhodněné úvěry na obnovu podnikání po povodni a nabízí také záruky ke komerčním úvěrům
Pozn. Střední podnik má maximálně 250 zaměstnanců, obrat nepřesahující 50 milionů EUR a rozvahu nepřesahující 43 milionů EUR, malý podnik má maximálně 50 zaměstnanců a obrat nebo rozvahu nepřesahující 10 milionů EUR, mikropodnik má maximálně 10 zaměstnanců a obrat nebo rozvahu nepřesahující 2 miliony EUR.
K obnově podnikání po povodni mohou podnikatelé využít bezúročné úvěry z finančního nástroje Expanze – Úvěry (OP TAK). NRB bude poskytovat půjčky v rozsahu od 0,5 milionu do 100 milionů korun. Peníze bude možné použít na investiční výdaje. Úvěr bude poskytnut až do výše 90 % způsobilých výdajů projektu s délkou splatnosti až 15 let, možný bude také odklad splátek, a to až na 12 měsíců od ukončení realizace projektu. Po dokončení realizace projektu bude navíc možné získat finanční příspěvek (dotační složku) až 25 % jistiny úvěru formou odpuštění splátek. Režim veřejné podpory bude dle de minimis (zkontrolujte si proto svoji vyčerpanost de minimis) a případně s využitím článků 14 a 22 GBER (obecné nařízení o blokových výjimkách).
V rámci obnovení Národního programu Záruka chystá NRB podnikatelům také záruky k úvěrům od spolupracujících komerčních bank. Program bude startovat během listopadu a předběžně nabídne podmínky jako výše zaručovaného úvěru až 40 milionů, výši ručení až 70 procent a další.
Více v odkazu
https://www.nrb.cz/povodnova-pomoc/
Kontakty pak zde
Pracovníci finančních úřadů budou podle vyjádření Finanční správy k dispozici pro případné konzultace. Správci daně budou postupovat maximálně vstřícně a ve vzájemné součinnosti s fyzickými a právnickými osobami, které povodně či záplavy postihly. Co se týče, konkrétních opatření, níže výčet.
V případě hrozícího prodlení s placením daní a záloh na daň je možné podat žádost správci daně o posečkání s úhradou daně nebo o její zaplacení ve splátkách. Tuto žádost lze podat i zpětně. K žádosti lze využít webovou aplikaci FS Žádost o povolení posečkání.
Správce daně může zálohy na daň na žádost stanovit jinak, popřípadě zcela od nich upustit. K žádosti lze využít webovou aplikaci FS Žádost o stanovení záloh jinak. - § 174 odst. 5 DŘ.
V případech nutnosti lze u některých přiznání prodloužit lhůtu k podání daňového přiznání. Správce daně na žádost poplatníka zohlední důsledky živelní pohromy. K podání žádosti lze využít webovou aplikaci Portál MOJE daně.
Je možné požádat o prominutí příslušenství daně, tj. úroků z prodlení, úroků z posečkané částky a pokuty za opožděné tvrzení daně. Příjemci dotací mohou požádat o prominutí odvodu a penále.
Povodněmi či záplavami postižené fyzické a právnické osoby jsou osvobozeny od správních poplatků souvisejících s úkony v daňovém řízení.
O dary poskytnuté na účely vymezené zákonem, které zahrnují, mimo jiné, též účely ekologické, zdravotnické, humanitární a charitativní, na ochranu zvířat či jejich zdraví, lze snížit základ daně z příjmů fyzických i právnických osob. Připomínáme, že bude možné odečíst dary až do výše 30 % základu daně.
Finanční a jiné dary přijaté v souvislosti s živelní pohromou jsou osvobozeny od daně z příjmů fyzických i právnických osob. To platí nejen pro dary přijaté z veřejných sbírek, ale i přímo od fyzických a právnických osob nebo například prostřednictvím zaměstnavatele. - § 4a písm. k) a § 19b odst. 2 písm. c) zákona o daních z příjmů.
Obce a města postižené živelní pohromou mohou dle § 17a zákona o dani z nemovitých věcí vydáním obecně závazné vyhlášky (plošné osvobození) nebo opatření obecné povahy (osvobození konkrétních nemovitých věcí) osvobodit od daně z nemovitých věcí pozemky, zdanitelné stavby a zdanitelné jednotky dotčené živelní pohromou, nacházející se na jejich území. Pozemky, zdanitelné stavby a zdanitelné jednotky lze osvobodit (nebo částečně osvobodit) nejdéle na dobu 5 let. Obecně závaznou vyhlášku nebo opatření obecné povahy postačí vydat tak, aby nabylo účinnosti do 31. března 2025.
Řešení následků povodní v oblasti DPH.
Více v odkazu:
Zaměstnavatelé i OSVČ z oblastí zasažených povodněmi mohou v současnosti požádat o prominutí penále, pokud mají u České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) dluh na pojistném.
Žádost plátce pojistného se podává u místně příslušné okresní správy sociálního zabezpečení a musí být doložena čestným prohlášením.
Podle ČSSZ je prominutí penále takzvanou veřejnou podporou de minimis, viz už zmínka u jiného titulu. Pro tu jsou stanoveny už uvedené limity. V tomto případě jde o částku 300 tisíc eur v průběhu tří let, v několika vybraných odvětvích se jedná pouze o desítky tisíc eur. Penále, které tyto limity překročí, nelze odpustit. To se ale samozřejmě drtivé většiny podnikatelů (OSVČ) netýká.
Dle vyjádření ČSSZ žádost o prominutí penále nemusí být podána neprodleně, může k tomu dojít i s větším časovým odstupem. Podnikatelé tedy mohou nejprve vyčíslit škody a mají dostatek času se rozhodnout, zda byli záplavami výrazněji poškozeni.
Více v odkazu
https://www.cssz.cz/web/cz/-/zamestnavatele-i-osvc-ze-zaplavenych-oblasti-mohou-pozadat-o-prominuti-penale-pro-neplaceni-pojistneho-na-socialni-zabezpeceni
Jeho vyhlášení a finanční alokace se bude odvíjet od schválení Strategie obnovy území. Podmínky programu se připravují.
Program je již spuštěný. Finance lze využít na rekonstrukce nebo výstavbu mostů, silnic, veřejného osvětlení, prostranství nebo veřejných budov. Podporu je možné použít také na odstranění nánosů ve vodních tocích, vodních dílech a další související práce.
Program je otevřený pro příjem žádostí na řešení poškozeného a zničeného majetku samospráv v důsledku aktuálních povodní. Finanční prostředky mohou obce a kraje získat například na obnovu poškozených cest nebo veřejných budov. Původní alokaci výzvy 200 milionů Kč MMR navýšilo na 800 milionů Kč.
Termín ukončení příjmu žádostí o dotaci je 30. 9. 2025. Limit na jednu podanou žádost je 20 mil. Kč.
Cílem výzvy je přispět prostřednictvím dotace k obnově základních funkcí území zabezpečovaných v působnosti územních samosprávných celků a tím odstranit nebo omezit možné důsledky pohrom spočívající v narušení plynulosti, dostupnosti a kvality výkonu veřejné správy. Výzva je určena na rekonstrukci nebo opravu majetku obcí a krajů poškozeného živelní pohromou, popř. na pořízení nového majetku, např. mostů a komunikací, veřejného osvětlení, veřejných prostranství a veřejných budov a zařízení včetně obnovy staveb, zařízení technické a preventivní infrastruktury, odstranění nánosů ve vodních tocích a vodních dílech apod.
Program již běží. Cílem podpory je pomoci zajistit dočasnou / nouzovou a provizorní klíčovou infrastrukturu, a to zejména v oblasti nouzového ubytování obyvatel zasažených živelní pohromou (povodní) a vzdělávání dětí (předškolní a základní) jakožto jedné ze základních služeb realizované ve veřejném zájmu.
Podpora je určena pro územní samosprávné celky, dobrovolné svazky obcí a právnické osoby vykonávající činnost školy nebo školského zařízení, která je zapsána v rejstříku škol a školských zařízení, dle bližšího vymezení výzvou k předkládání žádostí o dotaci, na realizaci 4 aktivit:
Aktivita 1 Příprava ubytovacích kapacit / prostor rekonstrukcí nebo údržbou;
Aktivita 2 Pronájem mobilních/modulárních nebo jiných prostor pro nouzové ubytování;
Aktivita 3 Příprava nouzových prostor pro vzdělávání rekonstrukcí nebo údržbou;
Aktivita 4 Pronájem mobilních/modulárních nebo jiných prostor pro zajištění vzdělávání a školské služby (provoz školského zařízení).
Zahájení příjmu žádostí bylo 1. listopadu 2024 a ukončení příjmu žádostí: je 30. června 2025 .
Více informací o obou spuštěných programech ŽIVEL 2 a ŽIVEL 4 v odkazu
https://mmr.gov.cz/cs/ministerstvo/povodne-2024/prehled-dotacnich-programu-mmr-zivel-povodne-2024
MMR ČR v souvislosti s povodněmi, které postihly Českou republiku, upozorňuje na možné způsoby řešení akutních povodňových škod prostřednictvím veřejných zakázek. Tato informace se vztahuje pro případy, kdy je poškozeným subjektem zadavatel podle zákona č. 134/2016 Sb. o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon“).
Týká se to veřejných zakázek, které řeší aktuální povodňové škody, kdy jejich realizace nesnese odkladu a je nutné je realizovat v co nejkratším časovém horizontu, musí být realizovány pouze v rozsahu, který je nutný k uspokojení potřeb vyvolaných krajně naléhavými okolnostmi, a zároveň by měly být tyto veřejné zakázky realizovány bezprostředně (přiměřeně podle aktuálních možností a priorit zadavatele) po vzniku situace, kterou má plnění veřejné zakázky řešit.
V případě, že realizace veřejné zakázky není v souladu s výše uvedeným, postupuje zadavatel při jejím zadání v souladu se zákonem, tedy v některém ze standardních druhů zadávacího řízení.
Více v odkazu
https://mmr.gov.cz/cs/ministerstvo/povodne-2024/verejne-zakazky-pri-mimoradne-udalosti
Ustanovení § 263 až 265 zákona č. 283/2026 Sb., stavební zákon, ve znění pozdějších předpisů, upravují mimořádné postupy, které umožňují urychleně reagovat na mimořádné události a umožňují odchylky od standardních stavebním zákonem stanovených postupů.
Jedná se o opatření na stavbě nebo pozemku spočívající podle okolností i v provádění staveb, terénních úprav nebo odstraňování staveb, jimiž se předchází bezprostředně hrozícím důsledkům mimořádné události, čelí jejím účinkům a zabraňuje ohrožení života nebo zdraví osob, popřípadě jiným škodám (§ 263 stavebního zákona) - např. provedením terénní úpravy, násypu, ochranného valu nebo hráze, úpravu stavby, odstranění stavby, zřízení zábran, zátarasů a podobných technických zařízení, popř. též realizaci nových staveb.
Stavebník je oprávněn zahájit mimořádná opatření na stavbách nebo pozemcích směřujících k odvrácení nebo zmírnění možných dopadů mimořádné události bez předchozího povolení podle stavebního zákona. Stavebník je však povinen provádění výše uvedených mimořádných opatření neprodleně oznámit stavebnímu úřadu.
Stavební úřad může na základě oznámení rozhodnout o tom, že:
Při obnově stavby nebo terénní úpravy zničené nebo poškozené mimořádnou událostí se jedná o obnovu podle původního povolení a dokumentace, podle níž byla provedena (§ 264 stavebního zákona). Obnova je možná, pokud obnově nebrání požadavky zvláštních právních předpisů.
Stavebník (vlastník stavby) je povinen předem obnovu oznámit stavebnímu úřadu, a to do 6 měsíců ode dne, kdy došlo ke zničení nebo poškození stavby nebo terénní úpravy. V oznámení stavebník uvede mj. jednoduchý technický popis prací a osobu, která bude činnost provádět. Po oznámení obnovy stavby nebo terénní úpravy může stavebník započít s pracemi směřujícími k obnově (§ 264 odst. 2 stavebního zákona).
Mohou nastat tyto situace:
Více informací, včetně příručky, vzoru oznámení a stanoviska, v odkazu
https://mmr.gov.cz/cs/ministerstvo/povodne-2024/vyjimky-ze-stavebniho-zakona-pri-povodnich
Toto se týká hlavně přípravy Strategie obnovy území a s tím souvisejícím sčítání škod.
V obecné rovině je vytvořen rámec pro to, aby územní samospráva po ukončení krizového stavu provedla součet škod na postiženém území. Na základě tohoto součtu připraví Ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci s Ministerstvem financí a dalšími dotčenými resorty Strategii obnovy území, která bude předložena vládě ke schválení. Tato strategie bude obsahovat vymezení postiženého území, strukturované vyčíslení škod, identifikaci programů pomoci jednotlivých resortů (např. dotační tituly) a stanovení potřebné alokace pro tyto programy.
Právní úprava se tedy obecně dotýká všech správních úřadů, které mohou být živelní nebo jinou pohromou postiženy, ústředních správních úřadů z pohledu poskytování státní pomoci, zejména pak ministerstev pro místní rozvoj a financí, a dále krajů a obcí.
Pro jejich potřebu, a také pro ostatní zájemce o informace o poskytování státní pomoci je určen podrobný text na stránkách Ministerstva financí, kde je Metodika pro předběžný odhad nákladů na obnovu majetku v území postiženém živelní nebo jinou pohromou.
Pro informaci, do 5. prosince 2024, tj. 12 týdnů od prvního dne povodňové situace, pak musí Ministerstvo financí v žádosti o pomoc z Fondu solidarity EU předložit součet veškerých škod.
Více informací v odkazech
https://mmr.gov.cz/cs/ministerstvo/povodne-2024/statni-pomoc-pri-obnove-uzemi
https://mmr.gov.cz/cs/caste-dotazy/povodne-2024/scitani-skod-na-zasazenem-uzemi-pro-kraje-a-obce
Obce a města postižené živelní pohromou mohou dle § 17a zákona o dani z nemovitých věcí vydáním obecně závazné vyhlášky (plošné osvobození) nebo opatření obecné povahy (osvobození konkrétních nemovitých věcí) osvobodit od daně z nemovitých věcí pozemky, zdanitelné stavby a zdanitelné jednotky dotčené živelní pohromou, nacházející se na jejich území. Pozemky, zdanitelné stavby a zdanitelné jednotky lze osvobodit (nebo částečně osvobodit) nejdéle na dobu 5 let. Obecně závaznou vyhlášku nebo opatření obecné povahy postačí vydat tak, aby nabylo účinnosti do 31. března 2025.
Více také v části Pro podnikatele, kde jsou popsána komplexní opatření od Finanční správy, která mohou být relevantní i pro obce.